Mülksüzler

Mülksüzler, kendilerine Odocu diyen küçük bir dünya dolusu insanı anlatıyor. Anarşizme bilim-kurgusal şekilde yaklaşan Mülksüzler, oldukça sürükleyici ve basit bir dile sahip.

Responsive image
YAZAR
Ursula K. Le Guin
DOSYA BOYUTU
10,85 MB
YAYIN TARIHI
2017
DIL
Türkçe
ISBN
9789753425285

PDF formatında Mülksüzler. Sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bu kitabın açıklamasını bulabilirsiniz. Ayrıca doğrudan Mülksüzler kitabını tarayıcınızdan doğrudan çevrimiçi olarak okuyun. Bağlanın!


"...Vermediğimiz şeyi alamazsınız, kendinizi vermeniz gerekir. Devrim'i satın alamazsınız. Devrim'i yapamazsınız. Devrim olabilirsiniz ancak. Devrim ya ruhunuzdadır ya da hiç bir yerde değildir." Konuşmasını bitirirken, yaklaşan polis helikopterlerinin gürültüsü sesini boğmaya başladı."Romanım Mülksüzler, kendilerine Odocu diyen küçük bir dünya dolusu insanı anlatıyor; Odo romandaki olaylardan kuşaklarca önce yaşamış, bu yüzden olaylara katılmıyor, ya da yalnızca zımnen katılıyor, çünkü bütün olaylar aslında onunla başlamıştı."Odoculuk anarşizmdir. Sağı solu bombalamak anlamında değil: kendine hangi saygıdeğer adı verirse versin bunun adı tedhişçiliktir. Aşırı sağın sosyal-Darwinist ekonomik özgürlükçülüğü de değil; düpedüz anarşizm: eski Taocu düşüncede öngörülen, Shelley ve Kropotkin'in, Goldmann ve Goodman'ın geliştirdiği biçimiyle. Anarşizmin baş hedefi, ister kapitalist isterse sosyalist olsun, otoriter devlettir; önde gelen ahlaki ve ilkesel teması ise işbirliğidir (dayanışma, karşılıklı yardım). Tüm siyasal kuramlar içinde en idealist olanı anarşizmdir; bu yüzden de bana en ilginç gelen kuramdır."(Tanıtım Bülteninden)   


Orijinal Adı: The Dispossessed. Seri: Yok. Yayınevi: Metis Yayıncılık. Sayfa Sayısı: 328. Baskı Yılı: 2013. Goodreads Puanı: 4.18 (49,356 Oy). Arka Kapak Yazısı.